Fons Beníšky

Zážitkový kurz pro skauty i neskauty zaměřený na sebepoznání a seberozvoj. 10 dní na chalupě v Krkonoších, kde jsi hvězdám, horám, druhým i sám sobě tak nějak blíž.

ZÁKLADNÍ INFORMACE

  • Pro koho? Pro kohokoliv ve věku 18 – 27 let. Pro skauty i neskauty.

  • Kdy? Letní kurz bude 18. - 27. srpna 2023, podzimní setkání v říjnu 2023.

  • Kde? Na chalupě Beníšky v Krkonoších.

  • Za kolik? Cenu kurzu upřesníme. Bude okolo 3 500 Kč a platí pro členy Junáka. Pro ostatní kolem 5 500 Kč (rozdíl tvoří dotace, kterou dostáváme od Ústředí Junáka na podporu vzdělávání členů naší organizace).
    Pokud je pro Tebe cena kurzu příliš vysoká, dej vědět a domluvíme se individuálně.

  • Do kdy se můžu přihlásit? Přihlašování na ročník 2023 otevřeme kolem konce roku 2022.

  • Nejasnosti? Podívej se na podrobnější informace nebo se ozvi na fons@skaut.cz nebo na +420 732 277 916 (ozve se Ti Míček).

„Připadám si jako skříň, do které se léta ukládaly všelijaké věci, důležitější, zbytečné, užitečné i harampádí, až byla úplně plná a jen sem tam se do ní ještě něco vecpalo. Nevětralo se, byla zatuchlá. A pak jednoho dne někdo přišel, otevřel ji a převrátil obsah skříně vzhůru nohama. Rozházel všechny ty věci kolem, poplácal mě po rameni a řekl: „Ukliď si. Máš na to…!'“

– účastník Fonsu

CO TĚ ČEKÁ?

HORY

Beníšky se nacházejí v lůně Krkonoš. Stojí na výšinách, umožňují rozhled do kraje. Stráně kolem chalupy jsou plné života, voda v rybníčku příjemně chladí horká těla, noční obloha nad chalupou se nedá popsat.

FONS = PRAMEN

Přímo vedle chalupy prýští pramen (lat. fons), náš zdroj pitné vody. Kurz Fons je především o hledání pramene životní síly v nás samotných, zdroje inspirace pro tvořivý život.

PROSTOTA

Trocha práce, jednoduchého života, ztišení. Život na chalupě pomáhá odložit zbytečnosti, dostat se na dřeň. A také nabízí mnohý luxus: praskání v kamnech, vůni sena, hřejivou atmosféru hořících svící, hluboké ticho.

SEBEPOZNÁNÍ

Dobýváme hloubky, odkládáme zbytečné. Nacházíme jasnost, vidíme podstatu. Objevená zákoutí duše mohou být nečekaná, radostná, i vybízející k dalšímu rozvoji.

POSPOLITOST

Fons je synonymem pro otevřenost, bezpečné prostředí, jednotu v různorodosti a vzájemné sdílení. No man is an island.

TRADICE

Takových společenství na kurzech Fons vzniklo už aspoň 50. Historie Fonsu sahá do roku 1991 a od té doby nepřetržitě nabízíme účastníkům možnost prožít neopakovatelné zážitky, mnohdy i na více místech současně. Aktuálně se kromě kurzu Fons Beníšky koná Fons i na Slovensku.

Pobývání na chalupě na Beníškách má zvláštní sílu.
Místo mnoha slov jsme ji pro Tebe zkusili vyjádřit jednou hrou. Ale upřímně, nejlepší je to zažít na vlastní kůži.

O hře

Jak na to? Klikej (či sahej) na různá místa obrazovky. Ta použitelná se pod kurzorem zvýrazní. 💡 Je ti obrazovka malá? Otevři hru v samostatném okně.

Kdo za tím stojí? Hru Střípky Fonsu vytvořil Martin "Orel" Modrák. Fotky: Martin "Lilek" Bednář; Další fotky: Jan Krčál, Aleš Vitinger; Hudba: Acoustic Soundscapes 1:2 by David Jefferson; Obrázek sirek od Pastorius z Wikimedia Commons. Napsáno v krásném jazyce Elm.